29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-tiroid

Iki ana tiroid hormonları T3 ve T4 ttür.
Hipofiz bezi ve hipotalamus tiroidi kontrol eder. Tiroid hormon düzeyleri çok düşükolduğunda, hipotalamus, hipofizi tiroid uyarıcı hormon (TSH) üretmi için uyarır Bunu TRH ile yapar. Tiroid bezi daha fazla hormon üreterek bu olaylar zincirine yanıt verir.


Tiroid anatomisi:
tiroid önünde nefes borusu (trakea olarak da adlandırılır)bulunur, gırtlak veya adem elmasının altında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir.
Iki ana hormonu T3 (tri-iodothyronine) ve T4 (tiroksin) üretir. 

Bir dereceye kadar, tiroid, kan kalsiyum düzeyleri kontrolune yardımcı olan kalsitonin üretir.

Tiroid Hastalıkları ve Bozuklukları:
Tiroid ile ilişkili pek çok hastalık ve bozukluklar vardır.

    
Çok fazla veya çok az tiroid hormonu salınımı (sırasıyla hipertiroidi ve hipotiroidi).
    
Anormal tiroid büyümesi
    
Tiroid içinde nodüller
    
Tiroid kanseri
    
Hipertiroidi: Hipertiroidi çok fazla tiroid hormonu neden olmaktadır. İnsanlar genellikle hipertiroidi ile ısıya duyarlı, hiperaktif olurlar. Guatr bazen hipertiroidizm bir yan etkisidir. Bu aşırı uyarılmış bir tiroid ve iltihaplı dokudan sırasıyla kaynaklanmaktadır.
    
Hipotiroidi: Hipotiroidi çok az tiroid hormonu ile karakterize yaygın bir durumdur. Bebeklerde, bu durum kretenizm olarak bilinir. Kretenizmin anormal kemik oluşumu ve zihinsel gerilik de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileri vardır. Bir yetişkin olarak hipotiroidi varsa, soğuk, biraz iştah duyarlılık ve genel bir yavaşlama yaşayabilirsiniz. Hipotiroidizm tanısı uzun yıllar gözden kaçabilir.
    
Soliter tiroid nodülü: Soliter nodüller, oldukça yaygındır. Nodüllerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Genellikle bir nodülün kanser olup olmadığını ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) belirler.
     
Tiroid kanseri: uzun süreli sağkalım oranları mükemmel olmasına rağmen, tiroid kanseri, oldukça yaygındır. Bazen,ses kısıklığı, boyun ağrısı ve lenfadenopati  gibi belirtiler tiroid kanseri olan kişilerde ortaya çıkar. .
    
Tiroidit: Tiroiditler anormal tiroid fonksiyon (özellikle hipertiroid) ile ilişkili olan tiroid iltihabıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder