29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-pineal bez(epifiz)

Epifiz bezi melatonin üretir, sirkadiyen ritim korumasına ve üreme hormonlarını düzenlenmesine yardımcı olur.En son keşfedilen, biraz gizemli bir organ olarak kabul edilir.
Epifiz Bezi Anatomisi:Beynin merkezine yakın bulunan epifiz bezi, bir çam kozalağı şeklinde çok küçük bir organdır. Kırmızımsı-gri ve yaklaşık 1 / 3 inç uzunluğundadır. Epifiz bezi hücreleri ve neuroglial hücreleri (pineal hücreler ) esas yapısını oluşturmaktadır.
 
Epifiz bezi genellikle yaşla birlikte  flor, kalsiyum, ve fosfor yatakları nedeniyle x-ışınları tarafından, kalsifiye görünür.
 
Melatonin: Epifiz Bezi Hormonudur.Epifiz bezi, tek bir hormonu- melatoninin- (melaninin ile karıştırılmamalıdır) salgılar. Araştırmacılar, melatoninin iki temel işlevleri olduğunu tespit etmiştir.Sirkadiyen (ya da biyolojik) ritm kontrolüne ve bazı üreme hormonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.
 
Günlük RitimSirkadiyen ritim uyku-uyanıklık siklusleri ile karakterize bir 24 saatlik biyolojik bir döngüdür. Gün ışığı ve karanlığı sirkadiyen ritime yardımcı olur. Işığa maruz kalma, melatonin salınımını durdurur .
 

 Melatonin  ön hipofiz bezinden gonadotropinler (luteinizan hormon ve follikül uyarıcı hormon) salgılanmasını etkiler. Bu hormonlar yumurtalık ve testislerin uygun gelişimi ve işleyişine yardım eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder