29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-paratiroid bezi

Paratiroid hormonu, vücudun kalsiyum düzeyini düzenler.Dört paratiroid bezi vardır ve herbiri pirinç tanesi büyüklüğündedir. Birbirlerine yakın olmalarına rağmen, paratiroid bezleri, tiroid bezi ile ilgili değildir.
Paratiroid bezleri vücudumuzda kalsiyum seviyesini düzenlemek için paratiroid hormon salgılarlar.

Paratiroid Anatomisi:Dört Paratiroidler genellikle tiroid arka tarafında bulunur.
Paratiroidler anatomik olarak tiroid bezine çok yakın olmasına rağmen, bunlar ile ilgili herhangi bir işlevi yoktur. Tiroid bezi, vücut metabolizmasını düzenler, paratiroid bezleri kalsiyum seviyesini düzenler ve metabolizma üzerinde etkisi yoktur.

Paratiroid hormon (PTH) kana kalsiyumu serbest bırakmaya için neden olarak kemik hücreleri üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir.
PTH kalsiyumun böbrekler tarafından atılımını , diyetle emilimini ve kemiklerde kalsiyumun saklanmasını düzenler. .
 PTH, aktif D vitamini oluşumunu artırır.Aktif D vitamini intestinal kalsiyum ve fosfor emilimini artırır.
 Paratiroid Hastalıkları ve Bozuklukları:Çok fazla veya çok az PTH salındığında, vücudu çeşitli şekillerde olumsuz etkiler.
Hiperparatiroidizm: paratiroid bezlerinin en sık rastlanan hastalığıdır.
Hipoparatiroidizm: Hipoparatiroidizm yetersiz paratiroid hormon üretimine bağlı semptomların kombinasyonudur. Kalsiyum (hipokalsemi) ve artan kan fosfor (hiperfosfatemi) düzeylerine yol açar. Bu nadir görülen bir durumdur ve en sık nedeni, paratiroid ve tiroid cerrahisi sırasında hasar veya paratiroid bezlerinin çıkarılması nedeniyle oluşur.

    Osteoporoz: paratiroid bezlerinin aşırı olduğunda, çok fazla PTH hormonu salgılar. Bu kemiklerin kana sürekli kalsiyum serbest bırakmasına neden olur. Kemiklerde yeterince kalsiyum olmadığından kemikler yoğunluk ve sertliklerini kaybeder. Osteoporoz, kalsiyum ve kemik yoğunluğu bu kaybı ile karakterize edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder