29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-pankreas

Pankreas, vücudun kan glikoz (şeker) dengesini korur.
   
hormonları, insülin ve glukagondur.
    
Diyabet, pankreas ile ilişkili en sık görülen hastalıktır.Pankreas endokrin ve ekzokrin bir bezdir. Diğer bir deyişle, pankreas, kan (endokrin) ve kanalları (ekzokrin) aracılığıyla enzim ve hormon salgılar.
 

Pankreas anatomisi:Pankreas, mide ve omurga arasındaki derin karın içinde yatıyor 6 inç uzunluğundadır .onikiparmak bağırsağına bağlıdır.
Pankreasın sadece yaklaşık % 5'i endokrin hücrelerinden oluşur. Bu hücreler  Langerhans adacıkları olarak bilinir.Pankreas Hormonları: insülin, somatostatin, gastrin ve glukagon da dahil olmak üzere üretimi, vücudumuzun şeker ve tuz dengesinin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır.
    
Gastrin: Bu hormon mide asit üretmek için belirli hücreleri uyararak sindirime yardımcı olur.
    
Glukagon:insülin tersi şekilde çalışan, normal kan şekeri korumaya yardımcı olur. Glikoz serbest hücreleri uyarır ve bu kan şekeri seviyesini yükseltir.
    
İnsülin: Bu hormon, vücut hücrelerinin şekeri içine almasına ve kullanımına izin vererek, kan şekeri düzenler. kan şekeri düzeyleri düşer.
    
Somatostatin: kandaki glikoz ve / veya tuz dengesini korumak için salgılanır.
    
Vazoaktif intestinal peptid (VIP): Bu hormon bağırsaklarda su sekresyon ve emilimi için  bağırsak hücrelerini uyararak bağırsak içine su ve tuzları serbest bırakılmasına için yardımcı olur.
Pankreas Hastalıkları ve Bozuklukları
 
Pankreas hastalıkları ve bozukluklarından, en iyi bilineni diyabet'tir.

    
Tip 1 diyabet, insülin üretilmez. İnsülin eksikliği bir dizi komplikasyona neden olur, bu nedenle tip 1 diyabeti olan insanlar dışardan insulin almak zorundadır.
    
Tip 2 diyabet:  tip 1 'den çok daha yaygındır. Tip 2 diyabet olan kişiler insülin üretimi mümkün olabilir, ancak vücutları bu insulini doğru kullanamaz. Ayrıca,yeterli insulini üretemiyor olabilirler. Bu türde diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı seçimleri,tip 2 diyabetin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Pankreas ile ilgili diğer yaygın hastalık ve bozukluklar:

    
Hiperglisemi: Bu durum anormal derecede yüksek kan şekeri düzeylerine neden olur. Glukagon hormonunun aşırı üretimi  neden olabilir.
    
Hipoglisemi: Tersine, hipoglisemi düşük kan şekeri düzeylerine neden olur. Buna göreceli bir insülin fazlalığı neden olur.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder