29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-ovaryumlar

Bunlar iki ana hormon-östrojen ve progesteron salgılar.
Yumurtalıklar ile ilişkili hastalıklar; yumurtalık kistleri, yumurtalık kanseri, adet döngüsü bozuklukları, polikistik over sendromu sayılabilir.

Yumurtalıklar normal üreme geliştirme ve doğurganlık için hayati hormonlar öncelikle östrojen ve progesteron salgılar.
 Yumurtalık AnatomisiYumurtalıklar, oval biçimli ve boyutu hakkında geniş bir üzüm tanesi gibidir. Bunlar, rahmin her iki tarafında, pelvik duvar zıt ucunda yer almaktadır.
 Yumurtalıklar, Hormonlarprogesteron ve östrojen . Aslında üç ana östrojen vardır; östradiol, estron ve östriol olarak bilinir. Bu maddeler, ergenlik döneminde kadın cinsiyet özelliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini teşvik etmek ve doğurganlığı sağlamak için birlikte çalışır.
 Östrojen (östradiol özellikle), meme gelişimi, kalça, bacaklar, göğüsler ve yağ dağılımı ve üreme organlarının gelişiminde etkili.
 Daha az bir ölçüde, doğumdan önce yumurtalıkların hormon relaxin serbest. Bir başka küçük bir hormon, inhibin, hipofiz sinyalizasyon folikül stimüle edici hormon sekresyonunu inhibe etmek için önemlidir.
 Progesteron ve östrojen Üretim ve Fonksiyonları:Progesteron ve östrojen adet kanamasının rahim hazırlamak için gerekli olan ve onların serbest bırakılması için hipotalamus tarafından tetiklenir.
  Gonadotrophic maddeler (folikül uyarıcı hormon ve luteinizan hormon) serbest bırakmak için hipotalamus, hipofiz bezine bir sinyal gönderir. Bu hormonlar, normal üreme fonksiyonu da dahil olmak üzere, adet döngüsünün düzenlenmesi için gereklidir.
 Yumurta fallop tüpünden aşağı göç ederken, progesteron salgılanır. Progesteron sonra ovulasyonda korpus luteum olarak adlandırılan yumurtalık içinde oluşan geçici bir bez tarafından salgılanır. Progesteron rahim çeperi kalınlaşmasına neden olarak, vücudu hamilelik için hazırlar. Bir kadın hamile değilse, korpus luteum kaybolur.
  Progesteron, büyüyen embriyonun rahatsız rahim kasılmaları önlemek için salgılanır. Bu hormon aynı zamanda göğüsleri emzirme için hazırlar.
 Doğumdan önce, adından da anlaşılacağı gibi yumurtalıklarda serbest relaxin, doğum için hazırlık pelvik ligamentler gevşetir.

Yumurtalıklar Hastalıkları ve Bozuklukları
    Osteoporoz: Osteoporoz genellikle sadece ruh hali ve sıcak basması gibi menopoz ile ilişkilidir.
    Menopoz ;östrojenin hızlı kaybı ile belirgindir.
    Menopoz döneminde östrojen replasman tedavisinin kemik kütlesini korur ve osteoporotik kırık riskine karşı korunmasına yardımcı olur.
    Yumurtalık Kanseri: Yumurtalık kanseri son derece ciddi, ancak nadir rastlanan bir hastalıktır. Kanser sonraki aşamalarında ilerleyene kadar belirtiler genellikle belirgin hale gelmez.
    Yumurtalık kanseri belirtileri şunlardır: Cinsel ilişki sırasında sürekli karın ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, anormal uterin kanama ve ağrı. Bunlar nonspesifik belirtilerdir.
    Yumurtalık Kistleri kadınların hayatında her yaşta olabilir. Kistler çok yaygın ve büyüklüğü bir bezelye tanesinden bir greyfurt büyüklüğüne kadar uzanabilir. 5 cm den büyük kistler için ameliyat gerekebilir ama çoğu zararsızdır.

    Kistlerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Ancak, polikistik over sendromu (PCOS) gibi anormal veya patolojik kistler, acı verici belirtilere neden olabilir.
    Yumurtalık kistleri tedavisi kist boyut ve türüne bağlıdır.
    Aşağıda bazı patolojik kistler sık ​​görülen semptomlar şunlardır:         karın, vajina, bel veya uylukda ağrı ve rahatsızlık
        Göğüslerde hassasiyet
        Şişkinlik
        adet döngüsü ve adet düzensizlikleri
        Kısırlık
        Kilo alımı
        Yorgunluk
    Polikistik Over Sendromu:
    PKOS aslında bir hormon dengesizliği belirtileri birçok androjenler üretiminin artmasına neden olur. Bu hastalarda genellikle yüksek serbest testosteron seviyeleri vardır.
Yumurtalıklar sadece kadın üreme sistemi değil, bir bütün olarak endokrin sistemde son derece önemli bir role sahiptir. Salgıladıkları hormonlar, kadın bedeninin uygun gelişimini sağlamak ve sağlıklı bir doğurganlığı teşvik eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder