29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-hipotalamus

 Hipotalamus:
     Vücudun homeastazını düzenleyen beynin bir bölümüdür. Kalp hızı ve kan basıncı,vücut ısısı,sıvı ve elektrolit dengesi, susuzluk ,iştah ve vücut ağırlığı,mide ve bağırsakların glanduler sekresyonları...vs gibi etkenler hipotalamusun uyarılmasını sağlar..Hipotalamus sinir sistemi ile endokrin sistem arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır.
    Hipotalamus;talamusun altında hipofiz ve beyin sapının üzerinde yer alır.Sinir sisteminden bir sinyal aldığında hormonlarını salar. Hipotalamus hormonları şunlardır:

*Kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH): CRH, böbreküstü bezleri, metabolizma ve bağışıklık yanıtının düzenlenmesine yardımcı kortikosteroidleri serbest bırakmak için ön hipofiz bezine bir mesaj gönderir.
  
*Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH): GnRH, folikül stimüle edici hormon (FSH) ve yumurtalıklar ve testislerin normal çalışmasını sağlayan luteinizan hormon'u (LH), serbest bırakmak için ön hipofizi uyarır.

*Büyüme hormonu salgılatıcı hormon (GHRH) veya büyüme hormonunun inhibe edici hormon (GHIH) (somatostain olarak da bilinir): GHRH büyüme hormonu'nu (GH) serbest bırakmak için ön hipofizi uyarır; GHIH(somatostatin) tam tersi bir etkiye sahiptir. Çocuklarda, GH, sağlıklı bir vücut kompozisyonunu korumak için şarttır. Yetişkinlerde ise, sağlıklı bir kemik ve kas kütlesini ve yağ dağılımı etkiler.

*Prolaktin salgılatıcı hormon (PRH) veya prolaktin inhibe edici hormon (PIH) (dopamin olarak da bilinir): PRH prolaktin üretim yoluyla anne sütü üretimini sağlamak için ön hipofizi uyarır. Tersine, PIH prolaktini inhibe ederek süt üretimini de inhibe etmiş olur..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder