29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-hipofiz

Hipofiz ön ve arka olmak üzere iki loba ayrılır.Ön loba adeno hipofiz arka loba ise nörohipofiz denir.Ön lob;pars distalis,pars intermedialis ve pars tuberalis olmak üzere 3'e ayrılır.


Anterior Lob Hormonlar:Adrenokortikotropik hormon (ACTH): ACTH, böbreküstü bezleri hormonları üretimini uyarır.Follikül uyarıcı hormon (FSH): FSH, LH ile yumurtalıklar ve testislerin normal çalışmasını sağlamak için.
    
Büyüme hormonu (GH): GH ilk yıllarda, sağlıklı bir vücut kompozisyonu ve çocuklarda büyüme için korumak için çok önemlidir. Yetişkinlerde ise, sağlıklı bir kemik ve kas kütlesi yardımcıları ve yağ dağılımı etkiler.
    
Luteinizan hormon (LH): LH, FSH ile yumurtalıklar ve testislerin normal çalışmasını sağlamak için çalışır.
    
Prolaktin: Prolaktin meme süt üretimini uyarır.
    
Tiroid uyarıcı hormon (TSH): TSH, tiroid bezi hormonları üretmek için uyarır.

 
Arka lob, hipotalamus gelen sinir hücrelerinin uçları içerir. Hipotalamus, bu sinirler aracılığıyla arka loba doğrudan hormon gönderir ve sonra hipofiz bezi onları serbest bırakır.

Posterior Lob Hormonlar:

    
Anti-diüretik hormon (ADH): Bu hormon böbreklede su tutar.
    
Oksitosin: Oksitosin, doğumu ve meme süt üretimini uyarır.

 
Hipofiz Bezi Hastalıkları ve BozukluklarıHipofiz tümörleri en sık görülen hipofiz bozukluğudur. Ancak bu tümörlerin çoğu hayatı önem arzetmez.
 
Hipofiz tümörlerinin  iki türü vardır. Sekretuar tümörler çok fazla hormon salgılar ve non-sekretuar tümörler aşırı hormon salgılaması yapmazlar.
 
Bu hormonal dengesizlikler, vücudun pek çok farklı alanda sorunlara neden olabilir. Aşırı TSH yapımı varsa, hipertiroidiye sebep olur.
 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

bu kadar detay konuyu çooook uzatmış adeta destan olmuş

Yorum Gönder