29 Ekim 2011 Cumartesi

endokrinoloji-böbrek üstü (adrenal) bezleri

böbrek üstü (adrenal) bezleri:
Böbreküstü bezleri, böbrekler, iki ayrı bölümden oluşur.Dış kısmına Adrenal korteks denir oluşur. Iç bölge adrenal medulla olarak bilinir.
Adrenal Korteks Hormonları:Adrenal korteks,glukokortikoidler ve mineralcorticoids iki ana gruba üretir. Glukokortikoid salınımı hipotalamus ve hipofiz bezi tarafından tetiklenir. Mineralcorticoidler böbrek tarafından tetiklenen sinyaller aracılığı ile salınır. 
Hipotalamus; kortikotropin salgılatıcı hormon (CRH), hipofiz bezinden, böbreküstü corticotrophic hormonu(ACTH) serbest bırakmak için uyarır. Bu hormon da, böbreküstü bezlerinden kortikosteroid hormonlarını üretmek için uyarır.
 Adrenal korteks tarafından salgılanan Glukokortikoidler şunlardır:

    
Hidrokortizon: Yaygın kortizol olarak bilinen, vücut, yağ, protein, ve karbonhidratları enerjiye dönüştürür,düzenler. Ayrıca kan basıncı ve kardiyovasküler fonksiyonun düzenlenmesine yardımcı olur.
    
Kortikosteron: Bu hormon bağışıklık yanıtı düzenler ve inflamatuar reaksiyonları bastırmak için hidrokortizon ile çalışır.

 
Mineralcorticoid olan aldosteron, kan basıncı kontrolune yardımcı olurken, tuz ve su sağ dengesini korur.
 
Adrenal korteks tarafından salınan hormonlardan seks steroidleri ve seks hormonları olarak bilinen üçüncü bir sınıf vardır. Adrenal korteks, erkek ve dişi seks hormonlarını az miktarda salgılar. Ancak, etkileri genellikle yumurtalık veya testisler tarafından yayımlanan hormonlara (östrojen ve testosteron gibi) göre azdır.Adrenal Medulla Hormonları

Adrenal medulla adrenal korteksin aksine, hayati fonksiyonu yoktur. Ancak bu adrenal medullanın yararsız olduğu anlamına gelir. Adrenal medulla hormonları sempatik sinir sistemi tarafından uyarılır sonra stresli olduğumuzda oluşur. Adrenal medulla fiziksel ve duygusal stres ile başa çıkmamıza yardımcı olur.

Adrenal medulla tarafından salgılanan hormonlar şunlardır:

    
Epinefrin(Adrenalin):Bu hormon, kalp atış hızınızı artırarak ve kas ve beyin kanlanmasını arttırarak  hızla strese karşı tepki verir. Glikojen karaciğerde glikoz dönüştürerür(Glikojen karaciğerde glikoz depo şeklidir.)
   
noradrenalin  strese yanıtta epinefrin ile çalışır. Ancak, vazokonstriksiyon (kan damarlarının daralması) neden olabilir. Bunun sonucunda kan basıncı yükselir.
 
Böbreküstü Bezleri Hastalıkları ve Bozuklukları


Böbreküstü bezleri, olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir bunun birçok nedeni vardır. Adrenal bezin kendisi ile ilgili bir sorun olabilir, ya da başka bir bezden kaynaklanıyor olabilir.
 
Aşağıda en sık görülen bozukluklar ve böbreküstü bezleri hastalıkları şunlardır:

    
Addison Hastalığı: Bu nadir bir bozukluk olup her yaşta herkesi etkileyebilir. Adrenal korteks yeterli kortizol ve aldosteron üretmediği zaman gelişir.
    
Adrenal kanser: Adrenal kanser agresif bir kanser türüdür, ancak bu çok nadirdir.
    
Cushing Sendromu: Cushing sendromu, Addison hastalığının aslında tam tersidir, nadir bir durumdur. Bu kortizol hormonunun aşırı üretimi ile kaynaklanır. Bu bozukluk, böbreküstü bezi veya hipofiz bezi tümörleri ile ilgili olabilir.
    
Konjenital adrenal hiperplazi: Bu genetik bozukluk, düşük kortizol seviyeleri ile karakterizedir. Konjenital adrenal hiperplazi gibi düşük düzeylerde aldosteron (su ve tuz dengesini korur) gibi ek hormon sorunları için yaygındır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder